Büyükşehir Şirketlerinin Durumu Ne Olacak?

Büyükşehir Belediyesine bağlı bazı şirketlerin tasfiye edileceği açıklamasının ardından, gözler şirketlere yöneldi. Bütçeleri ile neredeyse ilçe belediyesine yakın kaynaklara sahip olan şirketler, Ankara’da önemli hizmetler yapıyor. Edinilen bilgilere göre, bazı şirketler birleştirilirken, işlevselliğini yitirdiği öne sürülen şirketler kapatılacak. Sürecin en az 6 ay süreceği belirtildi

Büyükşehir Şirketlerinin Durumu Ne Olacak?

Büyükşehir Belediyesine bağlı bazı şirketlerin tasfiye edileceği açıklamasının ardından, gözler şirketlere yöneldi. Bütçeleri ile neredeyse ilçe belediyesine yakın kaynaklara sahip olan şirketler, Ankara’da önemli hizmetler yapıyor. Edinilen bilgilere göre, bazı şirketler birleştirilirken, işlevselliğini yitirdiği öne sürülen şirketler kapatılacak. Sürecin en az 6 ay süreceği belirtildi

Büyükşehir Şirketlerinin Durumu Ne Olacak?
17 Nisan 2019 - 10:45

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın tasfiye edeceğini söylediği şirketler için belirsizlik sürüyor. Şirketlere, genel müdür ve yönetim kurulu üyeliklerinin atamaları devam ederken, süreç sonunda, karlılığı ve işlevselliği kalmayan şirketlerin, tasfiyesine karar verilecek
 
Belediye şirketlerinin hisse ve ortaklık yapıları şöyle;
 
ANFA ANKARA ALTINPARK İŞLETMELERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 
1991 yılında Murat Karayalçın’ın başkanlığı döneminde kurulan şirkette yine bir belediye şirketi olan BELKO A.Ş. yüzde 93, Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. yüzde 7 hisseye sahip. Fuar ve kongre organizasyonları alanında faaliyet gösteriyor.
 
ANFA GÜVENLİK
 
Hisselerinin yüzde 99’u diğer belediye şirketi ANFA’ya ait olan şirket, 1992’de özel güvenlik hizmeti sunmaya başladı ve 2005’te şirketleşti. Faaliyet alanı, özel güvenlik (şirketlere zırhlı araç sağlama, değerli eşyaların toplanması dağıtımı, koruma ve devriye), araç park kontrol, koruma köpeği eğitimi, parmak izi tespiti dahil, çok sayıda güvenlik hizmeti olarak sıralanıyor.
 
ANKET (ANKARA KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ ) A.Ş.
 
2000 yılında kurulan şirkette büyükşehir, 96 ilçe çoğunluk hissesine sahip. Geri kalan hisseler ise yine belediye şirketleri olan PORTAŞ A.Ş. ve BELKO A.Ş.’ye ait, Halk Ekmek’e ait. Şirketin faaliyet alanı olarak her türlü kültür sanat, reklam ve tanıtım hizmetleri yapmanın yanı sıra, 23.03.2018 tarihli belediye meclis kararıyla hafriyat döküm sahası işletmesi de bu şirkete verilmiş.
 
BELKA A.Ş
 
Şirkette, büyükşehir belediyesine bağlı Ankara Su Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yüzde 99,9 hisseye sahip, diğer belediye şirketlerinin hisse oranı ise sembolik düzeyde. Ankara’daki yol, asfalt, hafriyat, altyapı çalışmalarında kanal, ızgara, yağmur suyu hatlarının bakımı, onarımı ve benzeri işleri alanında faaliyet gösteriyor.
 
BELKO A.Ş
 
1986 yılında kurulan şirket, yüzde 99,6 hisseyle büyükşehir iştiraki. Kurulduğu yıllarda Ankara’da doğalgaz kullanılmadığı ve yerli kömür hava kirliliğine neden olduğu için, kömür ithalatı yapmak ve dağıtmak için kurulmuştu. Ankara’da doğalgaz kullanılmaya başladıktan sonra, perakende kömür satışını durdurdu sadece belediyenin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği kömür dağıtımı görevini üstleniyor. Kömür dağıtım faaliyeti alanı daralınca farklı alanlara yöneldi. Şirket 2013’ten bu Belkoair adı altında, havaalanından şehir merkezi ve şehirlerarası terminale otobüs taşımacılığı hizmeti sunuyor.
 
BELPLAS A.Ş
 
1989’dan bu yana şirket hisselerinin yüzde 99,7’si BELKO’ya ait. Geri kalan hisseler ise BelPa, BelKa ve Halk Ekmek’e ait. Yol çizgisi boyası üretiyor. Ayrıca ilaçlama işini de yapıyor.
 
BELPA
 
BELKO iştiraki olan Belpa da 1989’da, belediyenin kurduğu Buz Paten Sarayı’nın işletmesini üstlendi. Şu andaki faaliyetleri arasında engelliler ve rehabilitasyon, yaşlılara hizmet, camii temizlik, ambulans, cenaze işleri, evcil hayvan bakımevi, parkı işletmesi var.
 
BELTEMA
 
Hisselerinin yüzde 99,8 ANFA’ya ait. Geri kalan hissedarları ise Anfa Güvenlik ve BELKO. Faaliyet alanları ise turizm ve eğlence. Şirket, Melih Gökçek yönetimi döneminde kuruldu.
 
BELTAŞ
 
Hisselerinin yüzde 99’u büyükşehir belediyesine ait. Şirket, trafik işaretleme, yönlendirme, otopark işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor.
 
ANKARA HALK EKMEK A.Ş
 
Yüzde 97 hissesi Büyükşehir Belediyesine yüzde 2,5 hisse Genel-İş Sendikası’na geri kalan hisseleri de Ankara Bakkallar Bayiler Derneği ile belediye şirketleri Portaş ve Belko’ya ait.
 
Başkentlilere ucuz ekmek sağlamak için 1994’te kuruldu. Ekmeğin yanı sıra farklı unlu mamul üretimi gerçekleştiriyor.
 
TOBAŞ
 
2004 yılında, belediye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki olarak kuruldu. Faaliyet alanı olarak TOKİ ile birlikte kentsel dönüşüm kapsamında toplu konut üretimi, peyzaj, yol, tünel, viyadük, rekreasyon alanı uygulamaları alanlarında faaliyet gösteriyor.
 
BUGSAŞ
 
1990’da Belediyeye bağlı Elektrik, Gaz ve Otobüs Dairesi Başkanlığı (EGO) ile ASKİ iştiraki olarak kuruldu. Doğalgaz altyapı dönüşüm sistemi olan faaliyet alanı, Ankara’da raylı ulaşım sistemine geçilmesi ile genişledi. Halen Ankara hafif raylı sistem olan Ankaray ile Ankara metrosunu işletiyor.
 
METROPOL İMAR A.Ş
 
1986’da yüzde 99,3 oranında belediye iştiraki olarak kuruldu. Ankara’nın metropol ilçeleri olan Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Etimesgut ve Gölbaşı belediyelerinin ise hisse oranları sembolik toplu konut, inşaat, spor organizasyonları ve köprü kavşak düzenlemeleri alanlarında faaliyet gösteriyor.
 
PORTAŞ
 
Yüzde 99 hisseli belediye iştiraki olan şirket de düşük maliyetli toplu konut projeleri ve arsa temini alanlarında faaliyet gösteriyor.
 
SEĞMEN SU
 
Yüzde 100 hissesi BELKA A.Ş.’ye ait. Ambalajlı su sektöründe faaliyet gösteriyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x